Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

Mezunumuz Prof. Erol Gelenbe’ye Fransız Devlet Nişanı / METU Graduate Prof. Erol Gelenbe Awarded “Commandeur de l’Ordre National du Mérite”


Üniversitemiz 1966 Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunu, Imperial College öğretim üyesi Prof. Erol Gelenbe; Fransa Cumhurbaşkanı tarafından, 29 Mayıs 2019 tarihinde Commandeur de l’Ordre National du Mérite” (Commander of the National Order of Merit of France) nişanı ile ödüllendirildi. Prof. Gelenbe; 2019 yılında bu nişana layık görülen sadece iki akademisyenden biri oldu.


Bilgisayar bilimleri, elektronik mühendisliği ve uygulamalı matematik alanlarında çalışmalar yapan Prof. Gelenbe; bilgi ve iletişim teknolojilerinin modellemesi ve performans değerlendirmesi alanında tüm Avrupa çapında öncü bilim insanlarından olmasının yanı sıra, G-ağları ve rastlantısal sinir ağı gibi matematik modellerinin de kaşifidir.


Hizmet kalitesi (QoS), enerji tüketimi ve siber güvenlik alanlarında çalışmalarına devam eden Prof. Gelenbe; Kraliyet Bilim Akademisi, Fransız Ulusal Teknoloji Akademisi (NAFT), Bilim Akademisi üyesi olmasının yanında birçok ödüle de layık görüldü. 2014 yılında da “Chevalier de la Légion d’Honneur” nişanı ile ödüllendirilen Gelenbe; Commandeur de l’Ordre National du Mérite” nişanına, yüksek öğrenim ve araştırma konularındaki hizmetlerinden dolayı layık görüldü.


* Bu metinde kullanılan bilgiler, Prof. Erol Gelenbe adına oluşturulan Wikipedia sayfası (https://en.wikipedia.org/wiki/Erol_Gelenbe), LinkedIn profili (https://uk.linkedin.com/in/erol-gelenbe-1025ba) ve Bilim Akademisi web sitesinden (https://en.bilimakademisi.org/erol-gelenbe-awarded-commandeur-de-lordre-national-du-merite/) derlenmiştir.Graduated from the Department of Electrical Engineering in 1966 and being a professor at the Imperial College, Erol Gelenbe was awarded Commandeur de l’Ordre National du Mérite” (Commander of the National Order of Merit of France) by the President of France on May 29, 2019. Prof. Gelenbe is one of only two academics who were recognised with this honour in 2019.


Working in the fields of computer science, electronic engineering and applied mathematics, Prof. Gelenbe is a pioneer in modeling and performance evaluation of information and communication technologies throughout Europe, as well as being the inventor of mathematical models such as G-networks and random neural networks.


His work includes Quality of Service (QoS), Energy Consumption, and Cybersecurity. He was elected Fellow of the National Academy of Technologies of France, the Royal Academy of Science, the Science Academy of Turkey and has received many awards. Being awarded the Chevalier de la Légion d'Honneur in 2014, Prof. Gelenbe was also awarded "Commandeur de l'Ordre National du Mérite” for his services in higher education and research.


* The information used in this text has been collected from Wikipedia page created for Erol Gelenbe (https://en.wikipedia.org/wiki/erol_gelenb to), LinkedIn profile ()https://uk.linkedin.com/in/erol-gelenbe-1025b to) and the Academy of Science website (https://en.bilimakademisi.org/erol-gelenbe-awarded-commandeur-de-lordre-national-du-merite/).


bu haberi paylaşın:

Top