Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ, TÜBİTAK Efficiency Challenge'da Türkiye İkincisi Oldu


ODTÜ; TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından, 6-12 Ağustos 2018 tarihleri arasında 14.’sü organize edilen; elektrik enerjili elektromobil, hidrojen enerjili hidromobil ve bu yıl ilk kez sürücüsüz otonom araç kategorisinde yarışların yapıldığı “Efficiency Challenge” yarışmasında, hidromobil kategorisinde Türkiye ikinciliği elde etti.


Hidromobil (Hidrojen Enerjili) kategorisinde 8 takımın yarışmaya hak kazandığı, 20 turu en az enerji tüketimiyle tamamlaması hedeflenen yarışlarda; ODTÜ-Tek takımı, “Azure” isimli araçla ODTÜ’yü temsil etti. Tamamen yerli hidromobil aracı “Azure”un; karbon fiber kabuk ve şasi, talaşlı imalat süspansiyon sistemleri ve elektrik motoru dahil olmak üzere tüm mekanik ve elektronik aksamı ODTÜ Robot Topluluğu Temiz Enerji Kulübü tarafından tasarlanarak üretildi.


Yaklaşık 1500 öğrencinin katıldığı yarışmada; takımlara enerji tüketimlerine dayanılarak verilen performans ödüllerinin yanında yarış dışı ödüller de takdim edildi. ODTÜ-Tek takımı, Türkiye ikinciliğinin yanı sıra; etkinlikle ilgili toplumda farkındalık oluşturması ve etkinliğin yaygınlaştırılmasına yönelik faaliyetler göstermesi dolayısı ile tanıtım ve yaygınlaştırma teşvik ödülünün de sahibi oldu.bu haberi paylaşın:

Top