Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

1. Uluslararası Efemera Çalışmaları Sempozyumu Başlıyor


ODTÜ Tarih Bölümü’nden Dr. Öğretim Üyesi Bahar Gürsel’in düzenleme komitesinde yer aldığı 1. Uluslararası Efemera Çalışmaları Sempozyumu 25-27 Nisan 2018 tarihleri arasında Ankara’da yapılıyor.

Uluslararası Bilim Komitesi’nde ODTÜ öğretim üyelerinin yanı sıra Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ve yurt dışından akademisyenlerin yer aldığı sempozyum altı temadan oluşuyor.


Ana program yanında ek program kapsamında seminerler ve bir de serginin düzenleneceği sempozyum ile ilgili detaylı bilgiye https://ephemeraturkey.ku.edu.tr/tr adresinden ulaşılabilir.


Efemera Nedir?


Efemera çalışmalarının akademik bir disiplin olarak benimsenebilmesi fikrinin önünü açan Maurice Rickards tarafından “gündelik hayatın önemsiz geçici belgeleri” olarak tanımlanan efemera; gazeteler ve dergiler, sinema biletleri, tiyatro programları, el ilanları, afişler, posterler, müzik notaları, çikolata kartları, fes etiketleri, tapu belgeleri, takvimler, kartvizitler, etiketler, kibrit kutuları, kartpostallar, menüler ve hatta tohum zarfları gibi tüketilmek amacıyla üretilmiş olan tüm basılı kağıt parçaları olarak değerlendirilmektedir. Bu belgelerin tümü günümüzde keşfedilmeyi bekleyen kıymetli ve ait oldukları dönemlerin iktisadi, kültürel, sosyal, siyasi ve teknolojik gelişim ve değişimlerini yansıtan kalıcı ve kayda değer başvuru kaynakları olarak görülmektedir.[i][i] https://ephemeraturkey.ku.edu.tr/tr adresinden alıntılanmıştır.


bu haberi paylaşın:

Top