Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Öğrencisi Yasir Thara SPE Lisans Öğrencileri Makale ve Sunum Yarışması Avrupa Birincisi Oldu


------ Uluslararası Petrol Mühendisliği Topluluğu’nun lisans öğrencilerine yönelik makale yarışmasında Avrupa birinciliği ODTÜ’ye geldi.


------ Yarışmaya “Fiziksel bir hidrodinamik hidrokarbon-kapanı modelinin geliştirilmesi” başlıklı makalesi ile katılan 4. sınıf öğrencisi Yasir Yousuf Thara Avrupa birincisi olarak dünya birinciliği için yarışmaya hak kazandı.


ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi Yasir Yousuf Thara; dünyada yaklaşık 160 bin üyesi bulunan SPE (Society of Petroleum Engineers International / Uluslararası Petrol Mühendisleri Topluluğu)’nin öğrencilere yönelik olarak Polonya’da düzenlediği makale ve sunum yarışmasının lisans kategorisinde Avrupa birincisi oldu. Thara, seçmeli araştırma dersi kapsamında hazırladığı “Fiziksel bir hidrodinamik hidrokarbon-kapanı modelinin geliştirilmesi” başlıklı makalesiyle, 24-26 Eylül 2018’de Dallas’ta düzenlenecek yarışmada dünya birinciliği için yarışmaya hak kazandı.


20 farklı ülkeden uluslararası öğrencinin yarısından fazlasını oluşturduğu yaklaşık 175 öğrencisi bulunan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Programı 10 yıldır başarıyla eğitim veriyor. Daha önce ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu öğrencileri bu yarışmanın Türkiye ayağında üç kez birincilik kazandı. Lisans öğrencilerinin tamamladığı araştırmalar uluslararası teknik dergilerde yayımlandı ve konferanslarda sunuldu. Mezunları Türkiye’deki petrol ve jeotermal şirketlerinin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışıyor ve yüksek lisans/doktora eğitimlerine devam ediyorlar.


SPE (Society of Petroleum Engineers International / Uluslararası Petrol Mühendisleri Topluluğu) tarafından lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için düzenlenen makale ve sunum yarışması, her yıl topluluk tarafından belirlenen 14 bölgede, petrol mühendisliği öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Avrupa bölgesinde Türk üniversitelerinin yanı sıra Imperial College (İngiltere), TU Delft (Hollanda), Clausthal University of Technology (Almanya), University of Stavanger (Norveç), IFP School (Fransa), Heriot-Watt University (İskoçya), Montanuniversität Leoben (Avusturya) gibi Avrupa’nın en köklü üniversitelerinin petrol mühendisliği bölümü öğrencileri yarışabiliyor. Bölgesel yarışmaların birincileri, sonrasında SPE'nin her yıl sonbahar aylarında petrol mühendislerinin katıldığı en büyük kongre olan Annual Technical Conference and Exhibition’da tüm bölge birincileriyle yarışıyorlar.


bu haberi paylaşın:

Top