Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ'de Görev Yapmış Kanadalı Matematikçi Langlands’e Abel Ödülü


Norveç Bilim ve Sanat Akademisi’nin “matematiğin Nobel’i” olarak bilinen Abel Ödülü; Robert Langlands’e verildi. Dünyanın en önemli matematikçileri arasında sayılan Langlands; 1967-68 yıllarında ODTÜ’de görev yapmış; Cahit Arf’la yan yana odalarda çalışmıştı.


Langlands; 1967 yılında, büyük Fransız matematikçi André Weil’e yazdığı mektupta bahsettiği ve daha önce alakasız olduğu düşünülen sayı teorisi ile harmonik analiz arasındaki derin bağlantıyı ortaya koyduğu, böylece tamamen yeni bir matematiksel düşünme biçimi yarattığı teorisi ile Abel Ödülü 2018 yılı kazananı oldu.


Langlands’in son derece sıra dışı ve zengin iç görüsü ile bu iki matematik alanını birleştirmeyi öneren yöntemi; “Langlands Programı” isimli projeyi de beraberinde getirdi. Geçtiğimiz 50 yıl boyunca dünyanın en iyi matematikçilerinden yüzlercesini destekleyen program; geniş kapsamı, katılımcı sayısı ve ürettiği derin sonuçlarla başka hiçbir modern matematik projesinin ulaşamadığı bir derinlik ve genişliğe ulaşarak “matematiğin büyük birleşik teorisi” olarak adlandırılmaya başladı.


Robert Langlands; ODTÜ’de geçirdiği yılı da anlattığı, Türk okurlara yönelik Türkçe bir mektup kaleme aldı. 2015 yılında, ODTÜ’nün 60. Yıl etkinlikleri kapsamında bir konuşma yapmak üzere Üniversitemize gelen matematikçi Edward Frenkel’in “Aşk ve Matematik” isimli kitabında yayımlanan mektuba buradan ulaşılabilir.


bu haberi paylaşın:

Top