Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

Rektörlük ders serisi kapsamında emekli NASA astronotu Dorothy Metcalf-Lindenburger ODTÜ’ye konuk olacak / Retired NASA Astronaut Dorothy Metcalf-Lindenburger to be hosted in METU Presidential Lecture Series


ODTÜ’nün gelenekselleşen Rektörlük ders serisi kapsamında emekli NASA Astronotu Dorothy Metcalf-Lindenburger,2 Ekim Pazartesi günü 14.00 - 15.00 saatleri arasında, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi (KKM) Kemal Kurdaş Salon’unda, “Hayallerinizi Uçurun” (Launching Your Big Dreams) başlıklı konuşma yapacak. Etkinliğe ODTÜ öğrencileri ve personelinin yanı sıra Altındağ ve Polatlı gibi Ankara’nın çeşitli ilçelerinden davet edilen 500’ü aşkın orta okul öğrencisi de katılacak.


Dersin ardından, Metcalf-Lindenburger, ODTÜ Astronomi topluluğu öğrencileriyle bir araya gelecek.Dorothy Metcalf-Lindenburger Kimdir?


Dorothy Marie “Dottie” Metcalf-Lindenburger, 2 Mayıs 1975 tarihinde doğmuş olan Amerikalı emekli bir astronottur. 2004 yılında eğitimci misyon uzmanı olarak seçildiğinde Metcalf-Lindenburger Vancouver, Washington’daki Hudson’s Bay Lisesinde fen bilimleri öğretmenliği yapmaktaydı. Uzay Kampının verdiği kadın mezunlar arasından astronot olabilen ilk kişi olmayı başardı. Ekibiyle birlikte, ilerideki uzay araştırma ve keşiflerine uygulanabilecek uzay yürüyüşü simülasyonları yapmış ve bir asteroitte çalışmak için teknikler geliştirmeye çalışmıştır. STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) eğitimlerinin teşvik edilmesi konusunda düzenli olarak dünya çapında konuşmalar yapmaktadır.

NASA Kariyeri

Metcalf-Lindenburger, 2004 yılının Mayıs ayında NASA tarafından astronot adayı olarak seçildi. Astronot adayı eğitimi oryantasyon toplantıları, turlar, bilimsel ve teknik bilgilendirmeler, Shuttle (mekik) ve Uluslararası Uzay İstasyonu sistemleri ile ilgili yoğunlaştırılmış eğitimler, fizyolojik eğitim, T-38 uçuş eğitimi, suda ve vahşi doğada hayatta kalma eğitimleri gibi pek çok farklı alanda eğitim süreçleri içermekteydi. Bu eğitimlerin hepsini başarıyla tamamlayan Metcalf-Lindenburger, 2006 yılının Şubat ayında NASA astronotu olmaya hak kazandı. Daha sonra, 2010 yılının Nisan ayında Uluslararası Uzay İstasyonuna bir mekik gönderilmesini amaçlayan STS-131 misyonunda uzman olarak görev aldı. Misyonun ana yükü Çok Amaçlı Lojistik Modülüydü.

Tüm üyeleri astronotlardan oluşan Max Q isimli rock grubunun da uzun süredir solistliğini üstlenen Metcalf-Lindenburger, Apollo-11’in aya inişinin 40. Yılı şerefine düzenlenen kutlamalar çerçevesinde 20 Temmuz 2009 tarihinde oynanan Houston Astros-St.Louis Cardinals maçı öncesinde stadyumda milli marşı seslendirmişti.

16 Nisan 2012’de NASA, Metcalf-Lindenburger’in, Aquarius sualtı laboratuvarında 11 Haziran 2012’de başlaması ve on iki gün sürmesi planlanan NEEMO-16 denizaltı keşif misyonuna liderlik edeceğini duyurdu. NEEMO-16 mürettebatı 11 Haziran günü sabah 11.05’te başarıyla suyun altına “iniş gerçekleştirdi.” 12 Haziran sabahı itibarıyla sualtındaki ilk 24 saatini dolduran Metcalf-Lindenburger ve ekibi resmi olarak “sualtı araştırmacısı” (aquanaut) unvanı aldılar. Mürettebat misyon sonunda 22 Haziran’da güvenli bir şekilde yüzeye dönmeyi başardı.

Metcalf-Lindenburger, Seattle bölgesinde yaşamak ve çalışmalarını sürdürmek üzere 13 Haziran 2014’te NASA’dan emekli oldu.

Uzay Uçuşu

5-20 Nisan 2010 tarihleri arasında yürütülen STS-131 Discovery isimli Uluslararası Uzay İstasyonuna ikmal misyonu, Florida’da bulunan Kennedy Uzay Merkezinde gece vakti gerçekleştirilen fırlatma ile başladı. İstasyona varıldıktan sonra Discovery mürettebatının ikmal için getirdiği yaklaşık 12 tondan fazla ağırlığa sahip donanım, malzeme ve ekipman arasında yeni mürettebat uyku alanları, üç deney rafı ve bağlanması için üç kez uzay yürüyüşüne çıkılmasını gerektiren bir tank dolusu amonyak soğutucusu da vardı. Dönerken ise Discovery’nin yük bölmesindeki Çok Amaçlı Lojistik Modülü olan Leonardo, içinde çeşitli donanım parçaları ve bilimsel çıktılar bulunan yaklaşık 3 ton ağırlığında çöp ile birlikte dünyaya geri geldi. STS-131 misyonu 15 gün, 2 saat, 47 dakika, 10 saniyede başarıyla tamamlandı ve misyon boyunca 238 dünya yörüngesinde tam 6.232.235 kara mili yol kat etti.
As part of METU’s traditional Presidential Lecture Series, Dorothy Metcalf-Lindenburger, a retired NASA astronaut, will deliver a lecture titled “Launching Your Big Dreams” at the Culture and Convention Center (KKM), Kemal Kurdaş Hall, on Monday, October 2, from 14.00 to 15.00. While all the METU students and staff are invited to the lecture, more than five hundred secondary school students from various districts of Ankara, such as Altındağ and Polatlı, will also attend the event. After the lecture, Metcalf-Lindenburger will meet with the students from METU Astronomy Society.


Who is Dorothy Metcalf-Lindenburger?


Dorothy Marie "Dottie" Metcalf-Lindenburger (born May 2, 1975) is a retired American astronaut. She was a science teacher at Hudson's Bay High School in Vancouver, Washington when she was selected in 2004 as an educator mission specialist. She was the first Space Camp alumna to become an astronaut. Together with her team, she has worked on spacewalk simulations that could be applied to future space research and exploration efforts, in addition to her endeavors to develop techniques for working on an asteroid. She regularly delivers speeches around the world on promoting STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, and Mathematics) education.

NASA Career

Metcalf-Lindenburger was selected by NASA in May 2004 as an astronaut candidate. Astronaut candidate training includes orientation briefings and tours, numerous scientific and technical briefings, intensive instruction in Shuttle and International Space Station systems, physiological training, T-38 flight training, and water and wilderness survival training. Successful completion of this training in February 2006 qualified her as a NASA Astronaut. She served as a mission specialist on STS-131, an April 2010 Space Shuttle mission to the International Space Station. The mission's primary payload was the Multi-Purpose Logistics Module.

On July 20, 2009, Metcalf-Lindenburger sang the National Anthem at the Houston Astros game against the St. Louis Cardinals in celebration of the 40th anniversary of the Apollo 11 Moon landing. She has been a long-time lead singer with the all-astronaut rock band, "Max Q".

On April 16, 2012, NASA announced that Metcalf-Lindenburger would command the NEEMO 16 undersea exploration mission aboard the Aquarius underwater laboratory, scheduled to begin on June 11, 2012, and last twelve days. The NEEMO 16 crew successfully "splashed down" at 11:05 am on June 11.On the morning of June 12, Metcalf-Lindenburger and her crewmates officially became aquanauts, having spent over 24 hours underwater.The crew safely returned to the surface on June 22.

Metcalf-Lindenburger retired from NASA on June 13, 2014, to live and work in the Seattle area.

About the Spaceflight

STS-131 Discovery (April 5 to 20, 2010), a resupply mission to the International Space Station, was launched at night from the Kennedy Space Center, Florida. On arrival at the station, Discovery's crew dropped off more than 27,000 pounds of hardware, supplies and equipment, including a tank full of ammonia coolant that required three spacewalks to hook up, new crew sleeping quarters and three experiment racks. On the return journey, Leonardo, the Multi-Purpose Logistics Module (MPLM) inside Discovery's payload bay, was packed with more than 6,000 pounds of hardware, science results and trash. The STS-131 mission was accomplished in 15 days, 2 hours, 47 minutes and 10 seconds and traveled 6,232,235 statute miles in 238 Earth orbits.


bu haberi paylaşın:

Top