Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ Kıbrıs Geleceği İnşa Edecek Yeşil Beyinleri Arıyor!


ODTÜ Kuzey Kıbrıs, bu yıl yedincisini düzenlediği, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik Yılın Yeşil Beyni uluslararası proje yarışması ile 2018 yılının Yeşil Beyin adaylarını arıyor.


ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ın, bu yıl yedincisi düzenlenen “Yılın Yeşil Beyni” uluslararası proje yarışmasına başvurular; 25 Mayıs 2018’e kadar devam edecek. Yarışma; Dünyamızın 21. yüzyıldaki en önemli ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla kurulmuş özel bir akademik program olan ODTÜ KKK Sürdürülebilir Çevre ve Enerji Sistemleri Yüksek Lisans Programı çalışmaları sonucunda 2017 yılında kurulan Sürdürülebilirlik Merkezi (SürMer) tarafından düzenleniyor.


Yeşil Beyinler Su ve Güneşle Değil, Bilgi ve Çaba ile Yetişiyor!


Yılın Yeşil Beyni yarışması, yaşamsal üçlü olarak da nitelendirilen çevre, enerji ve su kaynaklarının sürdürülebilirliği konularında farkındalığı artırmak ve geliştirmek amacıyla; lise ve üniversite öğrencilerine yönelik iki kategoride yapılıyor. Yarışmanın sonunda alanın önde gelen araştırmacılarından oluşan seçici jüri her kategori için ilk üçe giren projeleri belirliyor. 25 Mayıs 2018 tarihinde sona erecek başvurular, sadece internetten yapılıyor.


Bu yıl “Yeşil Beyinler Su ve Güneşle Yetişmiyor!” sloganı ile yola çıkan yarışma dünyanın iyi geleceğini kuracak yeşil beyinlerin ancak bilgi, çaba ve özveri ile ortaya çıkacağını vurguluyor ve tüm dünyadan lise ve üniversite öğrencilerini, sürdürülebilir fikirlerini projeye dönüştürmeye davet ediyor.


Her Coğrafyadan Artan Başvuru


2012 yılından bu yana gerçekleştirilen yarışmada, 2016’da 24 farklı ülkeden 328 başvuruyla rekor kırıldı. Yarışmaya bugüne kadar, Fransa’dan, Çin’e; Ruanda’dan Vietnam’a; Hindistan’dan, Endonezya’ya kadar, çeşitli ülkelerden takımlar katıldı. İkişer kişilik takımlarla katılmanın zorunlu olduğu Yılın Yeşil Beyni yarışmasında, her iki kategoride finale kalan beşer takım projelerini, Ekim ayında, ODTÜ Kuzey Kıbrıs’ta sunacak. Yapılacak sunumun ardından uluslararası üyelerden oluşan jüri projeleri değerlendirecek.


Tüm dünyadan öğrencilere, dünyayı daha yeşil bir yer haline getirmek için katkı sunmaları ve bilimsel yaratıcılıklarını sergilemeleri açısından büyük bir fırsat sunan yarışma ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için http://www.greenbrain.ncc.metu.edu.tr/tr adresi ziyaret edilebilir.bu haberi paylaşın:

Top