Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

Eren Bali’den Yeni Unicorn: Carbon Health / Eren Bali's New Unicorn: Carbon Health


ODTÜ Matematik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden çift ana dal mezunu Eren Bali’nin yeni girişimi unicorn* olarak anılmaya başladı. 2010 yılında Udemy’i kuran ve bir unicorn haline getiren Bali’nin yeni girişimi Carbon Health, sağlık alanına odaklanıyor.


Udemy ile eğitimi herkes için daha erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen Bali, 2014 yılında annesinin yaşadığı bir sağlık sorunu sırasında doğru teşhisin konulabilmesi için pek çok tahlil ve raporla birlikte çeşitli uzmanları ziyaret ederken, sağlık alanının da daha erişilebilir hale getirilmesine ihtiyaç olduğunu fark etti. Amerikan Forbes dergisinin “seri girişimci” olarak tanımladığı Bali, aynı yıl Udemy’deki CEO’luk görevinden başkanlık görevine geçti ve yeni nesil sağlık hizmeti olarak tanımladığı alanda çalışmalara başlayarak 2015 yılında bu alandaki şirketini kurdu. Bali, karbonun doğada en yaygın bulunan element olmasından yola çıkarak tıbbi kayıtları, klinik iş akışını, gelir yönetimini ve hastaya yönelik bir platform olmayı bir arada ele alan, sağlık hizmetlerine her zaman her yerde kolaylıkla ulaşılabilmesini hedefleyen yeni girişiminin adını Carbon Health (Karbon Sağlık) olarak belirledi.


Henüz yalnızca ABD’de hizmet veren Carbon Health’in gelirleri, 2021’nin ilk çeyreğinde bir önceki yıl elde ettiği gelirlerin toplamını aştı. Şirketin sunduğu hizmetler arasında, birinci seviye sağlık hizmetleri, acil sağlık hizmetleri ve sanal sağlık hizmetleri yer alıyor. 2020 yılında 100 milyon dolar yatırım alan şirket, 2021 yılında da farklı yatırımcılardan 350 milyon dolarlık yatırım almayı başardı. Bazı uzmanlar, aldığı yeni yatırımla birlikte Carbon Health’in değerinin şimdiden üç milyar dolardan fazla olduğunu belirtiyor.


*Değeri bir milyar dolardan fazla olan yeni girişimlere “unicorn” deniyor.


The new business venture of Eren Bali, a double-major graduate of METU Mathematics and Computer Engineering Departments, has started to be called a unicorn.* Bali, who previously founded Udemy in 2010 and managed to make it a unicorn, this time focuses on the health sector via Carbon Health.


Just like how the primary aim of Udemy was to make education more accessible for everyone, Bali aims at doing the same for healthcare. He realized this need when his mother had a health problem in 2014, and Bali had to take her to numerous specialists in search of a diagnosis by carrying lots of pages long documents and lab records. The same year, he stepped down as CEO of Udemy and moved into the role of chairman. The "serial entrepreneur," as Forbes defines him, immediately started working on what he thinks of as the next generation of healthcare software and finally founded the company in 2015. Inspired by carbon, the most commonly found element in organic life, Bali wanted to create a patient-facing platform where everyone could easily access healthcare services, including medical records, clinician workflows, revenue cycle management, and thus named the company Carbon Health.


While Carbon Health is only open to users in the U.S. as of now, its revenue in the first quarter of 2021 already surpassed the total revenue in all of last year. The company's services include primary healthcare, emergency healthcare, and virtual healthcare. Having received investments of $100 million last year, Carbon Health has secured $350 million in 2021 so far. Some experts state that Carbon Health is already worth more than $3 billion with the latest investments it has received.


* "Unicorn" is a term used to describe a business venture with a value of over $1 billion.


bu haberi paylaşın:

Top