Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

Üniversitemizde 15 Temmuz Şehitleri anısına 251 fidan dikildi


Üniversitemizde düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında, hayatını kaybeden şehitler anısına fidan dikildi. Üniversitemiz yönetimi ve mensuplarının katıldığı etkinlikte, kampüsümüz içinde belirlenen alanda 251 şehidi simgeleyen 251 çam fidanı toprakla buluştu.Günün önemine dair bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, ülkemizin birliğine ve bütünlüğüne bir saldırı olarak tarihimize kazınan 15 Temmuz darbe girişiminin beşinci yılında milletimizin kazandığı zaferi kutlamak ve diğer yandan darbe girişimi esnasında kaybettiklerimizin hüznünü birlikte yaşamak üzere bir araya geldiğimizi dile getirerek “üzerinde yaşadığımız toprakları vatan kılarak istiklal ve istikbalimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bu vatan için büyük bir cesaret örneği göstererek kararlılık ve bağlılıklarıyla kendilerini feda eden şehitlerimize rahmet diliyor, gazilerimize ise minnetlerimi sunuyorum.” dedi. 


15 Temmuz “Demokrasi ve Milli Birlik Günü”nü kutladığımız bugün tam bağımsız Türkiye’nin olmazsa olmaz koşullarından olan milli ve yerli teknoloji üretiminin önemine değinen Rektör Kök; “Orta Doğu Teknik Üniversitesi olarak, kurulduğumuz 1956 yılından bu yana Türkiye’nin ihtiyacı olan eğitimli insan gücünün yetiştirilmesi ve böylece yerli teknolojilerin geliştirilerek bilimsel atılımların kendi topraklarımızda halkımız tarafından gerçekleştirilmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Dış güçlere bağımlı olmayan, kendi teknolojilerini yerli altyapı olanaklarıyla ve insan gücüyle geliştiren, bu bağlamda sadece bilimsel ve teknolojik değil aynı zamanda ekonomik anlamda da atılım yapan bir ülke olma hedef ve amacı doğrultusunda üniversitemiz bünyesinde geliştirilen teknolojileri ülkemizin tüm ilgili kurumlarının hizmetine sunuyoruz. Türkiye’nin gelecek hedeflerine ulaşmasında, savunma sanayii ile bilim ve teknolojide dışa bağımlılığı sona erdirerek dünyanın en büyük ekonomilerinden ve en güçlü ülkelerinden biri haline gelmesinde payı bulunan üniversitemiz bünyesinde geliştirilen bu teknolojileri güçlendirerek büyük bir gururla sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 


 Konuşmasında milli ve yerli teknolojilerin bu toprakların vazgeçilmez ülküsü, toprağın ise uğruna ölen varsa vatan olduğunu vurgulayan Prof. Kök, konuşmasını milli birlik ve beraberliğin önemini belirterek bitirdi.bu haberi paylaşın:

Top