Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

“Albert Einstein: Bilimsel Deha mı, Pazarlama Dehası mı?” Webinarı / Webinar on “Albert Einstein: Scientific Genius or Marketing Genius?”


ODTÜ Bilim İletişimi Grubu tarafından 9 Eylül 2020, Çarşamba günü, saat 11.30’da (Güney Kore saati ile 17.30), halen çalışmalarını Güney Kore’de stratejiden sorumlu üst düzey yönetici olarak sürdüren Dr. Ogan Gürel’in konuşmacı olarak katılacağı bir webinar düzenlenecek. ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Altan’ın moderatörlüğünde gerçekleşecek “Albert Einstein: Bilimsel Deha mı, Pazarlama Dehası mı?” konusundaki webinar, https://www.youtube.com/user/middleastechuniv adresinden İngilizce, https://www.youtube.com/METUOpenCourseWare adresinden ise Türkçe olarak yayınlanacak.


Webinar hakkında


Albert Einstein, genellikle kavramsal bilimin en büyüklerinden biri, birçok kişi için ise en önemlisi ve daha genel olarak dehanın özü olarak idealleştirilir. Düşüncesinin bağımsızlığı ve parlaklığı, kesinlikle beğeni unsurlarıdır, ancak bu seminer; büyük bilimin sırrının yalnızca bilimsel parlaklıkta yattığına değil, gerçek başarı ve etkinin altında, teknik yeteneğin ötesinde, yeteneklerin birlikteliğinin yattığına işaret ediyor. Yani Einstein bilimsel bir deha mıydı, yoksa bir pazarlama dehası mıydı? Seminer bu soruyu, aynı zamanda Einstein’ın bazı büyük içgörüleriyle ve bu fikirleri hem sezgisel bir şekilde algılama hem de ikna edici bir şekilde iletme becerisiyle harmanlanmış pazarlamanın asli temellerini tanıtırken yanıtlamayı amaçlıyor. 


Dr. Ogan Gürel (MPhil) hakkında


Dr. Ogan Gürel halen Solbridge Uluslararası İşletme Okulu’nda (Solbridge International School of Business) Ziyaretçi Profesör ve DGIST’te (Daegu Gyeongbuk Institute of Science & Technology) Ders Veren Ziyaretçi Profesör olarak bulunmaktadır. Daha önce dört yıldan uzun süre Samsung İleri Teknoloji Enstitüsü’nde (Samsung Advanced Institute of Technology) yöneticilik de yapmış olan Dr. Gürel; tıp doktoru derecesini Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Koleji’nden Alfa Omega Alfa statüsüyle almıştır. Kimya alanında, 2013 yılında, Nobel Ödülü alan Prof. Martin Karplus ile çalışarak Harvard Koleji’nden, Biyokimyasal Bilimler alanında şeref derecesi ile lisans diplomasını, yapısal biyoloji alanında yürüttüğü yüksek lisans çalışması ile M.Phil derecesini almıştır. 14 hakemli bilimsel makale (yanı sıra Waves/Dalgalar isimli bir roman) kaleme alan, yaklaşık 200 konferans bildirisi sunan, (dördü kabul edilmiş) 10 patent başvurusunda ortak mucit olan Dr. Gürel; dünya çapında bilimsel konferans ve seminerler ile iş konferansları ve seminerlerinde açılış konuşmaları ve diğer konuşmalar yapmıştır.
A webinar entitled "Albert Einstein: Scientific Genius or Marketing Genius?" will be held on Wednesday, September 9, 2020, at 11.30 am (South Korean time at 05.30 pm), with the moderation of Prof. Hakan Altan from METU Physics Department and the organization of the METU Science Communication Team. Ogan Gurel, MD, who is currently working in South Korea as Chief Strategy Officer, will attend the webinar as the speaker. The webinar will be broadcasted live in English on https://www.youtube.com/user/middleastechuniv, and in Turkish on https://www.youtube.com/METUOpenCourseWare.


About the webinar


Albert Einstein is often idealized as one of the greatest, if not the greatest, of pure scientists; and very much the epitome of genius more generally. Brilliance and independence of thought are certainly elements of his acclaim but, this seminar points out that the secret to great science lies not in scientific brilliance alone but rather that a convergence of abilities beyond technical ability underlies true success and impact. So was Einstein a scientific genius or a marketing genius? This seminar aims to answer that question while also introducing key fundamentals of marketing interleaved with some of Einstein's great insights and his ability to both insightfully perceive and compellingly communicate these ideas.


About Ogan Gurel, MD MPhil


Dr. Ogan Gurel holds academic appointments as a Visiting Professor at the Solbridge International School of Business and Visiting Teaching Professor at DGIST (Daegu Gyeongbuk Institute of Science & Technology). He served over four years as a Director in the CTO office (MOT & Open Innovation groups) at the Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT). 

Dr. Gurel obtained an MD degree Alpha Omega Alpha from the Columbia University College of Physicians & Surgeons, also doing graduate work in structural biology (M.Phil degree) and earned a Bachelor’s degree in Biochemical Sciences cum laude from Harvard College working with Prof. Martin Karplus (Nobel Prize in Chemistry 2013). Authoring 14 peer-reviewed scholarly papers (as well as a novel, Waves), presenting nearly 200 conference proceedings, and co-inventor on ten patent applications (four granted), Dr. Gurel has also given keynote addresses and other speeches at scientific and business conferences and seminars worldwide.
bu haberi paylaşın:

Top