Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ İVMER, CERN openlab Araştırma Ekibinde / METU IVMER Joins CERN Openlab as a Research Member


ODTÜ İVMER, CERN tarafından kurulan CERN openlab’e üye olan Türkiye’den ilk Araştırma Merkezi oldu


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İVMER), 1 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren anlaşma ile; CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) tarafından, parçacık fiziği alanında yenilikçi bilişim araştırmaları yapılması amacıyla kamu-özel sektör ortaklığı olarak kurulan CERN openlab’e katıldı.


ODTÜ İVMER, CERN openlab bünyesinde gluoNNet (http://www.gluonnet.com) ile ortak bir işbirliği çalışması yürütecek. Bu işbirliği ile proje üyeleri, kuantum hesaplama algoritmalarının parçacık izi yeniden oluşturma yanı sıra havacılık ve lojistik verilerinin analizi gibi endüstriyel uygulamalara kullanımını araştıracak, kuantum hesaplama potansiyelini inceleyerek fiziğin içinde ve dışında parçacık izleme için algoritmalar geliştirecek. gluoNNet, 2018’de kurulduğundan bu yana, temel görev olarak, STK ve sanayi hedefinde, CERN’de geliştirilenler ve ötesi dahil olmak üzere son teknolojiyi kullanarak, şeffaf ve kanıta dayalı analizler yürütüyor.


2001’de kurulan CERN openlab, benzersiz bir kamu-özel sektör ortaklığıdır. Bu ortaklıkla, bilim topluluğunun gereksinim duyduğu yeni hesaplama teknolojilerinin geliştirilmesini hızlandırmak için CERN, önde gelen BİT şirketleriyle ve araştırma enstitüleriyle çalışıyor. CERN openlab, bilimsel topluluğunun üyelerinin en son BİT çözümlerine erişerek, bu verilerden bilimsel bilgiler edinmelerine ve evrenle ilgili bilginin sınırlarını daha da zorlamalarına yardımcı oluyor.


CERN openlab, halen sanayi ve araştırma alanlarındaki ortaklarıyla birlikte 26 Ar-Ge projesi yürütüyor. Bu projelerin ele aldıkları alanlar arasında ağ kurma, veri merkezi yapılanması, veritabanı teknolojileri, bulut altyapıları, veri kodlama modernizasyonu, veri toplama, veri işleme, veri mühendisliği, yüksek performanslı hesaplamalar, yapay zeka, kuantum hesaplamalar ve daha fazlası bulunuyor. Halen CERN openlab çatısı altında CERN ile birlikte çalışan önde gelen şirketler arasında Google, Oracle, Intel, Micron, Siemens, IBM, E4 Computer Engineering, be-studys, Cambridge Quantum Computing, Comtrade ve Open Systems yer alıyor. Ayrıca, CERN openlab’e katılan araştırma enstitüleri arasında ise diğer pek çok kuruluşla birlikte Fermilab, Eindhoven Teknoloji Üniversitesi, Newcastle Üniversitesi ve İtalyan Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü (INFN) yer alıyor.


İVMER; uzay ve hızlandırıcı teknolojilerine yönelik analiz, tasarım, test, devreye alma ve entegrasyon çalışmaları yapma hedefi ile Türkiye’de uzay ve hızlandırıcı teknolojileri alanında çalışan genç araştırmacılar için cazibe ortamı yaratarak beyin göçünü azaltıp yurt dışında bu alanda çalışanların ülkeye dönüşü için olanak yaratma, bu alandaki nitelikli insan gücü ihtiyacını gidermeye katkı sağlama amacıyla,ODTÜ bünyesinde, 2019 yılında kuruldu.


Kurulduğu ilk günden bu yana başarılı çalışmaları ile adından sıkça söz ettiren İVMER’in CERN openlab ile işbirliği kapsamında yapılacak çalışmaları; Merkez Müdürü ve ODTÜ Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Bilge Demirköz şöyle açıkladı:


“ODTÜ İVMER'in araştırma üyeliği sayesinde; CERN openlab şemsiyesi altında toplanan prestijli bir çok üniversite, araştırma kurumu, bilimsel topluluk ve şirket ile verimli ilişkiler kurma imkanı sağlanacak ve CERN bu işbirliği ile yüksek teknolojili laboratuvarlarını, altyapısını ve geniş yelpazedeki ICT uygulamalarını ve mühendislik deneyimini işbirlikçilerine sunacak. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, kuantum teknolojileri başta olmak üzere daha birçok yenilikçi alanda uluslararası işbirlikleriyle ODTÜ yeni bilimsel atılımlarda bulunabilecek.”


ODTÜ ve gluoNNet ile çalışmaktan memnuniyetini dile getiren CERN openlab Başkanı Dr. Alberto Di Meglio, sözlerine devamla; “Bağlantılarına ve uzmanlıklarına dayanarak, öncelikle parçacık fiziği ve ötesi için yeni kuantum algoritmalarının potansiyelini tam olarak keşfetmeyi amaçlıyoruz.” dedi.


ODTÜ İVMER ve çalışmaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için http://ivmer.metu.edu.tr/, CERN openlab için isehttps://openlab.cern/ ziyaret edilebilir.METU IVMER is the first Research Center from Turkey to join CERN openlab as a member


Middle East Technical University Application and Research Center for Space and Accelerating Technologies (IVMER) has joined CERN openlab, a public-private partnership run by CERN (the European Laboratory for Particle Physics) that works to drive innovation in computing technologies. The agreement was signed on the 1st of April, 2020.


METU IVMER will carry out joint operations with gluoNNet (http://www.gluonnet.com) within this CERN openlab collaboration. Together, the project members will develop particle-tracking algorithms for quantum computers and will investigate the possibility of using these within industry, such as for data analysis related to aviation or logistics.Since gluoNNet’s creation in 2018, its core mission is to provide transparent and evidence-based analyses by using cutting-edge technologydeveloped at CERN andbeyond, to target NGOs andcommercial industries.


Established in 2001, CERN openlab is a unique public-private partnership. Through this partnership, CERN works with leading ICT companies and research institutes to speed up the development of new computing technologies required by the scientific community. CERN openlab plays an important role in ensuring members of CERN’s global research community have access to the latest ICT solutions needed to help them continue pushing back the frontiers of knowledge about the universe.


CERN openlab currently runs 26 joint R&D projects with its collaborators from industry and research. These address challenges related to networking, data centers, database technologies, cloud infrastructures, code modernization, data collection, data processing, data engineering, high-performance computing, artificial intelligence, quantum computing, and more. Today, the leading companies working together with CERN through CERN openlab are as follows:Google, Oracle, Intel, Micron, Siemens, IBM, E4 Computer Engineering, be-studys, Cambridge Quantum Computing, Comtrade, and Open Systems. Research institutes participating in CERN openlab include Fermilab, Eindhoven University of Technology, Newcastle University, and The Italian National Institute for Nuclear Physics (INFN), as well as several other organizations.


IVMER was established to conduct research for space and accelerator technologies within METU in 2019 and runs a facility for conducting proton irradiation tests in Ankara. IVMER aims to reduce brain drain by creating an attractive environment for young researchers working in accelerator and space technologies in Turkey. It also aims to reverse the brain drain from the country and educate qualified fresh human resources in these fields.


Prof. Dr. Bilge Demirköz, Director of IVMER and faculty member in the METU Department of Physics, explained the research to be carried out by IVMER, which has been prominent for its successful work since its foundation:


“Through its membership in CERN openlab, METU IVMER will have the opportunity to establish productive relations with many prestigious universities, research institutions, and companies. CERN is sharing its expertise with the project collaborators, as well as providing access to its high-tech infrastructure and a wide range of ICT applications. METU hopes to make new scientific breakthroughs with international collaborations in many innovative fields, especially in quantum technologies, in parallel with the developments in the world.”


“We are very pleased to be working with gluoNNet and METU on these challenges,” says Alberto Di Meglio, head of CERN openlab: “Building on their connections and expertise, we aim to explore fully the potential of new quantum algorithms — firstly for particle physics, but also beyond.”


For further information, please visithttp://ivmer.metu.edu.tr/ for METU IVMER, andhttps://openlab.cern/ for CERN openlab.bu haberi paylaşın:

Top