Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

Doç. Dr. Mehmet Somel'e ERC Desteği


Üniversitemiz Biyolojik Bilimler bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Somel; Neolitik dönemde Anadolu'da yaşamış bin 500 insana DNA analizleri yaparak dönemin hala çözülemeyen şifrelerine ışık tutacak çalışması için Avrupa Araştırma Konseyi’nden (ERC) 2,5 milyon avro bütçe hibe almaya hak kazandı.


İnsanlık tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri olan ve yaklaşık 12 bin yıl önce başlayan neolitik döneme ait DNA analizlerinin ve arkeolojik verilerin değerlendirileceği "Neogene" isimli projede; arkeolog, biyolog ve antropologlar bir arada çalışacak.


Doç. Dr. Somel’in, ODTÜ antik DNA ekibi olarak arkeolog Doç. Dr. Çiğdem Atakuman ve antropolog Prof. Dr. Yılmaz Erdal ile işbirliği yaptığı, beş yıl sürecek "Neogene Projesi" ile Neolitik döneme ait hala cevaplanmayan pek çok soruya yanıt bulunacak. İnsanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin gerçek hikayesini anlamayı hedefleyen projeyi yürüten Doç. Dr. Mehmet Somel ve ekibi; göçlerin ve bilgi alışverişi ile kültürel etkileşimin Anadolu'daki yerleşik hayat ve tarımın yaygınlaşmasında etkilerini ortaya koymayı amaçlıyorlar.


Doç. Dr. Mehmet Somel’in detaylı özgeçmişine http://bio.metu.edu.tr/pp?un=msomel adresinden ulaşılabilir.


bu haberi paylaşın:

Top