Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

ODTÜ'den Deprem Açıklaması


AFAD tarafından açıklanan verilere göre, 24 Ocak 2020 tarihinde, yerel saat ile 20:55:11’de, merkez üssü Elazığ-Sivrice’de (38.3593° K, 39.0630° D) bulunan 8 kilometre derinliğinde, moment büyüklüğü Mw=6.8 olan bir deprem meydana gelmiştir.


Bölgedeki belirgin sismotektonik yapı, sol-yanal atımlı Doğu Anadolu Fay hattı olup bu fay zonu üzerinde birçok tarihsel deprem bulunmaktadır. Sözü edilen fay üzerindeki son yıkıcı deprem; 2010 yılındaki Kovancılar (Mw=6.1) depremidir ve 2020 depreminin Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Pütürge segmenti üzerinde meydana geldiği düşünülmektedir.


AFAD verilerine göre, dış merkez mesafesi 50 km içerisinde yer alan ve Sivrice depremi ana şokunu kaydeden 5 adet kuvvetli yer hareketi kayıt istasyonu bulunmaktadır. Elazığ ilinde bulunan ve depremin merkezine en yakın mesafede (24 km) yer alan 2308 kodlu istasyonda Doğu-Batı doğrultusunda yaklaşık 0.3g büyüklüğünde maksimum yer ivmesi ölçülmüştür. Bu değerler, bir önceki ve şu an yürürlükte olan Türkiye Deprem Tehlike Haritası’ndaki değerlerden daha düşüktür. Tüm dalga formları elde edildiğinde detaylı sismolojik analizler yapılacaktır.


Yerleşim merkezlerinde ve kırsal alandaki yapı stokunun maruz kaldığı hasarlarla ilgili bir saha çalışması başlatılmıştır. Bölgedeki yapı stoku özellikleri ve geçmişteki benzer deprem hasarları göz önüne alındığında Sivrice depreminin bölgede mühendislik hizmeti görmemiş yapılarda yaygın hasar oluşturabileceği düşünülmektedir.


Deprem sarsıntısından etkilenen bölgelerin jeolojik ve topoğrafik özellikleri göz önüne alındığında ciddi farklılıklar gözlendiği ve dolayısıyla bu farklılaşmanın yapısal hasarı da etkileyebileceği bilinmektedir. 


Bölgede ekiplerimizle yürüteceğimiz detaylı saha çalışmaları, depremin sismolojik, geoteknik ve yapısal etkilerini kapsamlı biçimde ortaya koyacaktır.


Bölgede ODTÜ olarak, geçmişte de olduğu gibi, deprem afetlerinde bilgi birikimimiz ve deneyimimizle bilimsel desteği vereceğimizi bildiririz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın yakınlarına başsağlığı ve herkese geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.


bu haberi paylaşın:

Top