Basında ODTÜ

ODTÜ'den Haberler

İki Mezunumuza Amerikan Hükûmeti’nden “Başkanlık Kariyer Ödülü” / Two METU Alumni Received “Presidential Early Career Award” from US Government*


Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoteknoloji EABD yüksek lisans ve doktora programı mezunumuz, Notre Dame Üniversitesi öğretim üyesi Pınar Zorlutuna ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği lisans programı mezunumuz, Florida Üniversitesi öğretim üyesi Ayşegül Gündüz; ABD hükûmeti tarafından verilen “Bilim İnsanları ve Mühendisler için Başkanlık Erken Kariyer Ödülü (PECASE)”nü almaya hak kazandı.


Notre Dame Üniversitesi Havacılık ve Makine Mühendisliği Bölümü ile Biyomühendislik Lisansüstü Programı’nda görev yapan Doç. Dr. Pınar Zorlutuna; kalp ve kanser hastalıklarına yönelik doku mühendisliği çalışmaları sayesinde yeni tedavi yöntemleri geliştirip bunların hastalara daha hızlı ulaşmasını sağlayacak platformlar geliştirmeyi hedefleyen projesi ile bu ödüle layık görüldü.


Florida Üniversitesi J. Crayton Pruitt Ailesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan Doç. Dr. Ayşegül Gündüz; epilepsi, Tourette sendromu ve Parkinson gibi nöropsikiyatrik hastalarda beynin mevcut patolojik durumuna uyum sağlayabilen daha akıllı sağaltıcı derin beyin uyarımı geliştirme çalışmaları ve bu çalışmalardan elde edilen bilgiyi hastaların yaşam kalitesini iyileştirmek için teşhis ve tedavi araçlarına dönüştürmeyi amaçlayan çalışmaları dolayısıyla bu ödülü aldı.


PECASE Hakkında


1996 yılında kurulan Bilim İnsanları ve Mühendisler için Başkanlık Erken Kariyer Ödülü (PECASE), ABD Hükümeti tarafından bağımsız araştırma kariyerlerinin başında olan, bilim ve teknoloji liderliğinde olağanüstü umut vaat eden bilim insanlarına ve mühendislere verilen en büyük onurdur.


PECASE ayrıca, bilim insanlarının ve mühendislerin; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) eğitiminin ilerlemesine ve bilimsel liderlik, toplumsal eğitim ve toplumsal destek olarak ortaya koydukları kamu hizmetlerine katkılarını da onaylar.


*Bu metnin oluşturulmasında; buradan, buradan ve buradan yararlanılmıştır.MSc and PhD graduate of Department of Biotechnology at METU Graduate School of Natural and Applied Sciences, and Notre Dame University faculty member Pınar Zorlutuna and Ayşegül Gündüz, graduated from METU Electrical and Electronics Engineering undergraduate program, and faculty member of University of Florida; were awarded the Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers (PECASE) by the US government.


Assoc. Prof. Pınar Zorlutuna from Department of Aerospace and Mechanical Engineering and Bioengineering Graduate Program at Notre Dame University, was awarded for her project aiming to develop new treatment methods thanks to vascular tissue engineering studies for heart diseases and cancer, and platforms that enable these methods to reach patients faster.


Assoc. Prof. Ayşegül Gündüz from J. Crayton Pruitt Family Department of Biomedical Engineering at the University of Florida, received the PECASE for the development of smarter therapeutic deep brain stimulation that can adapt to the current pathological state of the brain in neuropsychiatric patients such as epilepsy, Tourette's syndrome and Parkinson's, and for the studies aimed at converting the information obtained from these studies into diagnostic and therapeutic tools to improve the quality of life for patients.


About PECASE


Established in 1996, The Presidential Early Career Award for Scientists and Engineers (PECASE) is the highest honor bestowed by the United States Government to outstanding scientists and engineers who are beginning their independent research careers and who show exceptional promise for leadership in science and technology.


The PECASE also acknowledges the contributions scientists and engineers have made to the advancement of science, technology, engineering, and mathematics (STEM) education and to community service as demonstrated by scientific leadership, public education, and community outreach.


*The resources that are utilised in creation of this text can be found herehere, and here.


bu haberi paylaşın:

Top